Lär dig hur man konjugerar japanska verb

I den här lektionen kommer du att lära dig hur man kan konjugera japanska verb i nutiden, förfluten tid, nuvarande negativ och tidigare negativ. Om du inte är bekant med verb ännu, läs "Japanska verbgrupper" först. Lär dig sedan "Formen, "vilket är en mycket användbar form av det japanska verbet.

"Ordbok" eller grundläggande form av japanska verb

Grundformen för alla japanska verb slutar med "u". Detta är den form som anges i ordboken och är den informella, nuvarande bekräftande formen av verbet.

Detta formulär används bland nära vänner och familj i informella situationer.

~ Masu-formen (formell form)

Suffixet "~ masu" läggs till i ordboken för verberna för att göra meningen artig. Bortsett från att ändra tonen har den ingen mening. Denna form används i situationer som kräver artighet eller en grad av formalitet, och är mer lämplig för allmänt bruk.

Kolla in detta diagram över olika grupper av verb och de medföljande ~ masu-formerna av de grundläggande verberna.

instagram viewer
Formen ~ masu
Grupp 1

Ta av finalen ~ uoch lägg till ~ imasu

Till exempel:

kaku kakimasu (att skriva)

nomu nomimasu (att dricka)

Grupp 2

Ta av finalen ~ ru, och lägg till ~ masu
Till exempel:

miru mimasu (att titta på)

taberu tabemasu (att äta)

Grupp 3

För dessa verb kommer stammen att förändras

Till exempel:

kuru kimasu (kommer)

suru shimasu (att göra)

Observera att ~ masu-formen minus "~ masu" är stammen av verbet. Verbetet stjälkar är användbara eftersom många verbsuffix är anslutna till dem.

~ Masu Form Stammen av verbet
kakimasu kaki
nomimasu nomi
Mimasu mi
tabemasu tabe

Presens

Japanskt verb former har två huvudtider, det nuvarande och det förflutna. Det finns ingen framtidsspänning. Nuvarande tid används också för framtida och vanliga åtgärder.

Den informella formen för nuvarande tid är densamma som ordboken.

Formen ~ masu används i formella situationer.

Dåtid

Den förflutna tiden används för att uttrycka handlingar som genomförts tidigare (jag såg, jag köpte etc.) och presenterar perfekt tid (jag har läst, jag har gjort etc.). Att bilda den informella förflutna tiden är enklare för grupp 2-verb, men mer komplicerat för grupp 1-verb.

Konjugationen av grupp 1-verb varierar beroende på konsonanten för den sista stavelsen i ordboken. Alla grupp 2-verb har samma konjugeringsmönster.

Grupp 1
Formell Ersätt ~ u med ~ imashita kaku kakimashita
nomu nomimashita
Informell (1) Verb som slutar med ~ ku:
ersätt ~ ku med ~ ita
kaku kaita
kiku (att lyssna) kiita
(2) Verb som slutar med ~ gu:
ersätt ~ gu med ~ ida
isogu (att skynda) isoida
oyogu (att simma) oyoida
(3) Verb som slutar med ~ u, ~tsu och ~ ru:
ersätt dem med ~ tta
utau (att sjunga) utatta
matsu (att vänta) matta
kaeru (för att återvända) kaetta
(4) Verb som slutar med ~ nu, ~bu
och ~ mu:
ersätt dem med ~ us
shinu (att dö) shinda
asobu (att spela) asonda
nomu nonda
(5) Verb som slutar med ~ su:
ersätt ~ su med ~ shita
hanasu (att tala) hanashita
dasu dashita
Grupp 2
Formell Ta av ~ ruoch lägg till ~ Mashita miru mimashita
taberu tabemashita
Informell Ta av ~ruoch lägg till ~ ta miru Mita
taberu tabeta
Grupp 3
Formell kuru kimashita, suru shimashita
Informell kuru kita, suru shita

Nuvarande negativ

För att göra meningen negativ, ändras verbens slut i negativa former med ~ nai-formen.

Formell Alla ord (grupp 1, 2, 3)
Byta ut ~ masu med ~ masen nomimasu nomimasen
tabemasu tabemasen
kimasu kimasen
shimasu shimasen
Informell Grupp 1
Byt ut finalen ~ u med ~ Anai
(Om verbets slut är en vokal + ~ u,
ersätt med ~ wanai)
kiku kikanai
nomu nomanai
au awanai
Grupp 2
Byta ut ~ ru med ~ nai miru minai
taberu tabenai
Grupp 3
kuru konai, suru shinai

Tidigare negativ

Formell Alla ord (grupp 1, 2, 3)
Lägg till ~ deshita till
den formella nuvarande negativa formen
nomimasen nomimasen deshita
tabemasen tabemasen deshita
kimasen kimasen deshita
shimasen shimasen deshita
Informell Alla ord (grupp 1, 2, 3)
Ersätt ~ nai
med ~ nakatta
nomanai nomanakatta
tabenai tabenakatta
konai konakatta
shinai shinakatta