Till skillnad från engelska har vi på spanska ett enda verb som betyder "att äta lunch" eller "att äta lunch" - verbet almorzar. Vid konjugering almorzar, kom ihåg att det är en stammförändring -ar verb. Detta innebär att när du konjugerar det ibland sker en förändring i verbets stam (och inte bara i slutet). I det här fallet o i almorzar ändras till ue i vissa konjugationer. Till exempel, Ella siempre almuerza pasta (Hon äter alltid pasta till lunch).
Tabellerna nedan innehåller konjugationerna för almorzar i den vägledande stämningen (nu, förgång och framtid), subjunktiv stämning (nu och förflutet) såväl som det imperativt humöret och andra verbformer, såsom nuvarande och tidigare deltagande.
Almorzar nuvarande vägledande
I den nuvarande vägledande tiden är det en stamförändring, o till ue, i alla konjugationerna utom nosotros och vosotros.
yo | almuerzo | Jag äter lunch | Yo almuerzo a mediodía. |
tú | almuerzas | Du äter lunch | Tú almuerzas en el trabajo. |
Usted / EL / ella | almuerza | Du / han / hon äter lunch | Ella almuerza en la escuela. |
nosotros | almorzamos | Vi äter lunch | Nosotros almorzamos con nuestros amigos. |
Vosotros | almorzáis | Du äter lunch | Vosotros almorzáis temprano. |
Ustedes / Ellos / Ellas | almuerzan | Du / de äter lunch | Ellos almuerzan una ensalada. |
Almorzar Preterite-indikativ
Kom ihåg att det finns det två former av förfluten tid på spanska. De PRETERITUM spänd används vanligtvis för att prata om punktliga händelser eller händelser som har ett definierat slut i det förflutna. Det finns inga stamförändringar i preteritindikativa konjugationer.
yo | almorcé | jag åt lunch | Yo almorcé a mediodía. |
tú | almorzaste | Du åt lunch | Tú almorzaste en el trabajo. |
Usted / EL / ella | almorzó | Du / han / hon åt lunch | Ella almorzó en la escuela. |
nosotros | almorzamos | Vi åt lunch | Nosotros almorzamos con nuestros amigos. |
Vosotros | almorzasteis | Du åt lunch | Vosotros almorzasteis temprano. |
Ustedes / Ellos / Ellas | almorzaron | Du / de åt lunch | Ellos almorzaron una ensalada. |
Almorzar imperfekt indikativ
De ofullständig spänd används ofta för att prata om pågående händelser i det förflutna, och kan översättas till engelska som "var äta lunch "eller" brukade äta lunch. "Det finns inga stamförändringar i de ofullkomliga indikativa konjugationerna antingen.
yo | almorzaba | Jag brukade äta lunch | Yo almorzaba a mediodía. |
tú | almorzabas | Du brukade äta lunch | Tú almorzabas en el trabajo. |
Usted / EL / ella | almorzaba | Du / han / hon brukade äta lunch | Ella almorzaba en la escuela. |
nosotros | almorzábamos | Vi brukade äta lunch | Nosotros almorzábamos con nuestros amigos. |
Vosotros | almorzabais | Du brukade äta lunch | Vosotros almorzabais temprano. |
Ustedes / Ellos / Ellas | almorzaban | Du / de ätit lunch | Ellos almorzaban una ensalada. |
Almorzar framtida vägledande
För att bilda framtidens spänning använder vi verbets infinitiv, almorzar, släpp -ar, och lägg till framtida spända slutar (é, ás, án, emos, éis, án). Det finns inga stamförändringar i framtiden.
yo | almorzaré | Jag ska äta lunch | Yo almorzaré a mediodía. |
tú | almorzarás | Du äter lunch | Tú almorzarás en el trabajo. |
Usted / EL / ella | almorzarán | Du / han / hon äter lunch | Ella almorzará en la escuela. |
nosotros | almorzaremos | Vi äter lunch | Nosotros almorzaremos con nuestros amigos. |
Vosotros | almorzaréis | Du äter lunch | Vosotros almorzaréis temprano. |
Ustedes / Ellos / Ellas | almorzarán | Du / de äter lunch | Ellos almorzarán una ensalada. |
Almorzar Perifraskt framtida vägledande
yo | ropa en almorzar | Jag ska äta lunch | Du gör en almorzar och en mediodía. |
tú | vas a almorzar | Du ska äta lunch | Tú vas a almorzar en el trabajo. |
Usted / EL / ella | va a almorzar | Du / han / hon ska äta lunch | Ella va a almorzar en la escuela. |
nosotros | vamos a almorzar | Vi ska äta lunch | Nosotros vamos a almorzar con nuestros amigos. |
Vosotros | vais a almorzar | Du ska äta lunch | Vosotros vais a almorzar temprano. |
Ustedes / Ellos / Ellas | van en almorzar | Du / de ska äta lunch | Ellos van en almorzar una ensalada. |
Almorzar villkorande indikativ
Villkoret formas på liknande sätt som i framtiden, eftersom vi börjar med den infinitiva formen almorzar. Men de villkorade slutarna är ía, ías, ía, íamos, íais, och IAN.
yo | almorzaría | Jag skulle äta lunch | Yo almorzaría a mediodía. |
tú | almorzarías | Du skulle äta lunch | Tú almorzarías en el trabajo. |
Usted / EL / ella | almorzaría | Du / han / hon skulle äta lunch | Ella almorzaría en la escuela. |
nosotros | almorzaríamos | Vi skulle äta lunch | Nosotros almorzaríamos con nuestros amigos. |
Vosotros | almorzaríais | Du skulle äta lunch | Vosotros almorzaríais temprano. |
Ustedes / Ellos / Ellas | almorzarían | Du / de skulle äta lunch | Ellos almorzarían una ensalada. |
Almorzar Present Progressiv / Gerund Form
De progressiv tider på spanska bildas med verbet estar följt av det nuvarande deltagandet, som också är gerundium. För -ar verb, släpp -ar och lägg till slutet -ando.
Nuvarande Progressiv av Almorzar
está almorzando
Hon äter lunch
Ella está almorzando en el restaurante.
Almorzar Past Participle
Det förflutna partikelet på spanska används för att bilda sammansatta verbtider. För -ar verb, det föregående partiet bildas genom att släppa -ar och lägga till slutet ando.
Present Perfekt av Almorzar
ha almorzado
Hon har ätit lunch
Ella ha almorzado en el restaurante.
Almorzar Present Subjunctive
I likhet med den nuvarande indikativa tiden har den nuvarande subjunktiva tiden stammen förändring o till ue i alla konjugationerna utom nosotros och vosotros.
Que yo | almuerce | Att jag äter lunch | Esteban desea que yo almuerce a mediodía. |
Que tú | almuerces | Att du äter lunch | Marta desea que tú almuerces en el trabajo. |
Que usted / él / ella | almuerce | Att du / han / hon äter lunch | Carlos desea que ella almuerce en la escuela. |
Que nosotros | almorcemos | Att vi äter lunch | Flavia desea que nosotros almorcemos con nuestros amigos. |
Que vosotros | almorcéis | Att du äter lunch | Felipe desea que vosotros almorcéis temprano. |
Que ustedes / ellos / ellas | almuercen | Att du / de äter lunch | Laura desea que ellos almuercen una ensalada. |
Almorzar Imperfect Subjunctive
Basen för konjugering av ofullkomlig subjektiv är den tredje personens pluralform av verbet i preterite indikativ (almorzaron). Eftersom det inte finns någon stamändring i preteritformen, har det ofullkomliga subjektivet ingen stamändring. Det finns två olika uppsättningar av ändar för att konjugera det ofullkomliga subjektivet, som du kan se i tabellerna nedan.
Alternativ 1
Que yo | almorzara | Att jag åt lunch | Esteban deseaba que yo almorzara a mediodía. |
Que tú | almorzaras | Att du åt lunch | Marta deseaba que tú almorzaras en el trabajo. |
Que usted / él / ella | almorzara | Att du / han / hon åt lunch | Carlos deseaba que ella almorzara en la escuela. |
Que nosotros | almorzáramos | Att vi åt lunch | Flavia deseaba que nosotros almorzáramos con nuestros amigos. |
Que vosotros | almorzarais | Att du åt lunch | Felipe deseaba que vosotros almorzarais temprano. |
Que ustedes / ellos / ellas | almorzaran | Att du / de åt lunch |
Laura deseaba que ellos almorzaran una ensalada. |
Alternativ 2
Que yo | almorzase | Att jag åt lunch | Esteban deseaba que yo almorzase a mediodía. |
Que tú | almorzases | Att du åt lunch | Marta deseaba que tú almorzases en el trabajo. |
Que usted / él / ella | almorzase | Att du / han / hon åt lunch | Carlos deseaba que ella almorzase en la escuela. |
Que nosotros | almorzásemos | Att vi åt lunch | Flavia deseaba que nosotros almorzásemos con nuestros amigos. |
Que vosotros | almorzaseis | Att du åt lunch | Felipe deseaba que vosotros almorzaseis temprano. |
Que ustedes / ellos / ellas | almorzasen | Att du / de åt lunch | Laura deseaba que ellos almorzasen una ensalada. |
Almorzar Imperativ
De tvingande stämning används för att ge direkta kommandon. Därför finns det inga nödvändiga former för yo, él / ella eller Ellos / ellas. Observera också att de positiva och negativa kommandona är olika för tú och vosotros former.
Positiva kommandon
tú | almuerza | Äta lunch! | ¡Almuerza a mediodía! |
Usted | almuerce | Äta lunch! | ¡Almuerce en el trabajo! |
nosotros | almorcemos | Låt oss äta lunch! | ¡Almorcemos en la escuela! |
Vosotros | almorzad | Äta lunch! | ¡Almorzad temprano! |
ustedes | almuercen | Äta lunch! | ¡Almuercen una ensalada! |
Negativa kommandon
tú | inga almuerces | Ät inte lunch! | ¡Inga almuerces en mediodía! |
Usted | ingen almuerce | Ät inte lunch! | ¡Ingen almuerce en el trabajo! |
nosotros | inga almorcemos | Låt oss inte äta lunch! | ¡Inga almorcemos en la escuela! |
Vosotros | ingen almorcéis | Ät inte lunch! | ¡Ingen almorcéis temprano! |
ustedes | ingen almuercen | Ät inte lunch! | ¡Ingen almuercen una ensalada! |