Tyska för nybörjare: Ge och ta

Utforska hur man uttrycker på tyska begreppen att ge (geben) och tar (nehmen). Detta involverar de grammatiska elementen som kallas anklagande fall (det direkta objektet på tyska), oregelbundet stamändrande verb och den kommandoformulär (nödvändigt). Om den slags grammatikterminologi skrämmer dig, oroa dig inte. Vi introducerar allt på ett sådant sätt att du knappast känner något.

Det viktiga är att du efter att ha studerat den här lektionen kommer att kunna uttrycka de viktiga och användbara begreppen att ge och ta.

Ge och ta - det anklagande fallet

geben - nehmen

geben (ge)/es gibt (det finns / är)

nehmen (ta)/er nimmt (han tar)

De här två Tyska verb ha någonting gemensamt. Se om du kan hitta vad det är genom att observera följande:

geben
jag har gjort det (Jag ger), du gibst (du ger)
er gibt (han ger), sie gibt (hon ger)
wir geben (vi ger), sie geben (de ger)
nehmen
jag nehme (Jag tar), du nimmst (du tar)
er nimmt (han tar), sie nimmt (hon tar)
wir nehmen (vi tar), sie nehmen (de tar)

Kan du nu veta vilken väsentlig förändring dessa två verb har gemensamt?

instagram viewer

Om du sa att de båda byter från e till jag i samma situationer, då har du rätt! (Verbet nehmen ändrar också dess stavning något, men e-till-jag förändring är vad dessa två verb har gemensamt.) Båda dessa verb hör till en klass av tyska verb som kallas "stam-förändra" verb. I den infinitiva formen (slutar på -sv) de har en e i deras stam eller basform. Men när de är konjugerade (används med ett uttal eller substantiv i en mening), ändras stamvokalen under vissa förhållanden från e till jag: nehmen (infinitiv) -> er nimmt (konjugerad, tredje person sjunger.);geben (infinitiv) -> er gibt (konjugerad, tredje person sjunger).

Stambyte verb

Alla stamförändrande verb ändrar bara sin stamvokal i singularis. De flesta ändras bara när de används med er, si e, es (3: e personen) och du (2. person, bekant). Övrig e-till-jag stammförändrade verb inkluderar: helfen/hilft (hjälp), treffen/trifft (träffas) och sprechen/spricht (tala).

Studera nu diagrammet nedan. Den visar alla former av de två verben i nuvarande tidEngelska och tyska. I exemplen meningar, observera också hur direkta objekt (de saker du ger eller tar) som är maskulina (der) ändra till håla eller einen när de fungerar som direkta objekt (snarare än motivet). I ackusativ (direkt objekt) fall, der är det enda könet som har denna förändring. Yttre (das), feminin () och substantiv i flertal påverkas inte.

STEM-ÄNDRA VERB
geben - nehmen

Orden mig, oss, dem (mir, uns, Ihnen) och så vidare i meningarna med geben är indirekta föremål i dativärenden. Du kommer att lära dig mer om dativet i en framtida lektion. För tillfället, lära dig bara dessa ord som ordförråd.

engelska Deutsch
det finns det är
Idag finns det inga äpplen.
es gibt
Heute gibt es keine Äpfel.
Uttrycket es gibt (det finns / är) tar alltid det anklagande fallet: "Heute gibt es keinen Wind." = "Det finns ingen vind idag."
jag ger
Jag ger henne den nya bollen.
jag har gjort det
Ich gebe ihr håla neuen Ball.
du (fam.) ger
Ger du honom pengarna?
du gibst
Gibst du ihm das Geld?
han ger
Han ger mig den gröna boken.
er gibt
Er gibt mir das grüne Buch.
hon ger
Hon ger oss en bok.
sie gibt
Sie gibt uns ein Buch.
vi ger
Vi ger dem inga pengar.
wir geben
Wir geben ihnen kein Geld.
du (pl.) ger
Ni (killar) ger mig en nyckel.
ihr gebt
Ihr gebt mir einen Schlüssel.
de ger
De ger honom ingen möjlighet.
sie geben
Sie geben ihm keine Gelegenheit.
du (formellt) ger
Ger du mig pennan?
Sie geben
Geben Sie mir håla Bleistift?
nehmen
jag tar
Jag tar bollen.
jag nehme
Ich nehme håla Boll.
du (fam.) tar
Tar du pengarna?
du nimmst
Nimmst du das Geld?
han tar
Han tar den gröna boken.
er nimmt
Er nimmt das grüne Buch.
hon tar
Hon tar en bok.
sie nimmt
Sie nimmt ein Buch.
vi tar
Vi tar inga pengar.
wir nehmen
Wir nehmen kein Geld.
du (pl.) tar
Ni (killar) tar en nyckel.
ihr nehmt
Ihr nehmt einen Schlüssel.
de tar
De tar allt.
sie nehmen
Sie nehmen alles.
du (formellt) tar
Tar du pennan?
Sie nehmen
Nehmen Sie håla Bleistift?

Imperativ Verbs

Till sin natur används dessa två verb ofta i den nödvändiga formen. Nedan hittar du hur man säger saker som "Ge mig pennan!" eller "Ta pengarna!" Om du pratar med en person kommer kommandot att vara annorlunda än om du adresserar två eller flera personer. Observera att tyska skiljer mellan en formell Si e (sjunga. & pl.) -kommandot och ett bekant du (sjunga.) eller ihr (pl.) kommando. Om du ber ett barn att ge dig något kommer kommandot inte att vara detsamma som när du är adresserar en vuxen formellt (Si e). Om du berättar för mer än ett barn (ihr) att göra något, det kommer också att vara ett annat kommando än om du bara adresserar ett barn (du). De du kommandoform för de flesta verb är nästan alltid det normala du form av verbet minus -st slut. (Du nimmst das Buch. - Nimm das Buch!) Studera diagrammet nedan.

Formerna på det tyska imperativet varierar beroende på vem du beordrar eller berättar att göra något. Varje form av DU på tyska (du, ihr, Si e) har sin egen kommandoform. Observera att endast Si e kommandot inkluderar pronomenet i kommandot! De du och ihr kommandon inkluderar vanligtvis inte du eller ihr.

engelska Deutsch
geben
Ge mig (kulspetspenna)! (Si e) Geben Sie mir den Kuli!
Ge mig (kulspetspenna)! (du) KIL mir den Kuli!
Ge mig (kulspetspenna)! (ihr) Gebt mir den Kuli!
nehmen
Ta (kulspetspenna)! (Si e) Nehmen Sie den Kuli!
Ta (kulspetspenna)! (du) Nimm den Kuli!
Ta (kulspetspenna)! (ihr) Nehmt den Kuli!