Utforska hur man uttrycker på tyska begreppen att ge (geben) och tar (nehmen). Detta involverar de grammatiska elementen som kallas anklagande fall (det direkta objektet på tyska), oregelbundet stamändrande verb och den kommandoformulär (nödvändigt). Om den slags grammatikterminologi skrämmer dig, oroa dig inte. Vi introducerar allt på ett sådant sätt att du knappast känner något.
Det viktiga är att du efter att ha studerat den här lektionen kommer att kunna uttrycka de viktiga och användbara begreppen att ge och ta.
Ge och ta - det anklagande fallet
geben - nehmen
geben (ge)/es gibt (det finns / är)
nehmen (ta)/er nimmt (han tar)
De här två Tyska verb ha någonting gemensamt. Se om du kan hitta vad det är genom att observera följande:
geben
jag har gjort det (Jag ger), du gibst (du ger)
er gibt (han ger), sie gibt (hon ger)
wir geben (vi ger), sie geben (de ger)
nehmen
jag nehme (Jag tar), du nimmst (du tar)
er nimmt (han tar), sie nimmt (hon tar)
wir nehmen (vi tar), sie nehmen (de tar)
Kan du nu veta vilken väsentlig förändring dessa två verb har gemensamt?
Om du sa att de båda byter från e till jag i samma situationer, då har du rätt! (Verbet nehmen ändrar också dess stavning något, men e-till-jag förändring är vad dessa två verb har gemensamt.) Båda dessa verb hör till en klass av tyska verb som kallas "stam-förändra" verb. I den infinitiva formen (slutar på -sv) de har en e i deras stam eller basform. Men när de är konjugerade (används med ett uttal eller substantiv i en mening), ändras stamvokalen under vissa förhållanden från e till jag: nehmen (infinitiv) -> er nimmt (konjugerad, tredje person sjunger.);geben (infinitiv) -> er gibt (konjugerad, tredje person sjunger).
Stambyte verb
Alla stamförändrande verb ändrar bara sin stamvokal i singularis. De flesta ändras bara när de används med er, si e, es (3: e personen) och du (2. person, bekant). Övrig e-till-jag stammförändrade verb inkluderar: helfen/hilft (hjälp), treffen/trifft (träffas) och sprechen/spricht (tala).
Studera nu diagrammet nedan. Den visar alla former av de två verben i nuvarande tidEngelska och tyska. I exemplen meningar, observera också hur direkta objekt (de saker du ger eller tar) som är maskulina (der) ändra till håla eller einen när de fungerar som direkta objekt (snarare än motivet). I ackusativ (direkt objekt) fall, der är det enda könet som har denna förändring. Yttre (das), feminin (dö) och substantiv i flertal påverkas inte.
STEM-ÄNDRA VERB
geben - nehmen
Orden mig, oss, dem (mir, uns, Ihnen) och så vidare i meningarna med geben är indirekta föremål i dativärenden. Du kommer att lära dig mer om dativet i en framtida lektion. För tillfället, lära dig bara dessa ord som ordförråd.
engelska | Deutsch |
det finns det är Idag finns det inga äpplen. |
es gibt Heute gibt es keine Äpfel. |
Uttrycket es gibt (det finns / är) tar alltid det anklagande fallet: "Heute gibt es keinen Wind." = "Det finns ingen vind idag." | |
jag ger Jag ger henne den nya bollen. |
jag har gjort det Ich gebe ihr håla neuen Ball. |
du (fam.) ger Ger du honom pengarna? |
du gibst Gibst du ihm das Geld? |
han ger Han ger mig den gröna boken. |
er gibt Er gibt mir das grüne Buch. |
hon ger Hon ger oss en bok. |
sie gibt Sie gibt uns ein Buch. |
vi ger Vi ger dem inga pengar. |
wir geben Wir geben ihnen kein Geld. |
du (pl.) ger Ni (killar) ger mig en nyckel. |
ihr gebt Ihr gebt mir einen Schlüssel. |
de ger De ger honom ingen möjlighet. |
sie geben Sie geben ihm keine Gelegenheit. |
du (formellt) ger Ger du mig pennan? |
Sie geben Geben Sie mir håla Bleistift? |
nehmen | |
jag tar Jag tar bollen. |
jag nehme Ich nehme håla Boll. |
du (fam.) tar Tar du pengarna? |
du nimmst Nimmst du das Geld? |
han tar Han tar den gröna boken. |
er nimmt Er nimmt das grüne Buch. |
hon tar Hon tar en bok. |
sie nimmt Sie nimmt ein Buch. |
vi tar Vi tar inga pengar. |
wir nehmen Wir nehmen kein Geld. |
du (pl.) tar Ni (killar) tar en nyckel. |
ihr nehmt Ihr nehmt einen Schlüssel. |
de tar De tar allt. |
sie nehmen Sie nehmen alles. |
du (formellt) tar Tar du pennan? |
Sie nehmen Nehmen Sie håla Bleistift? |
Imperativ Verbs
Till sin natur används dessa två verb ofta i den nödvändiga formen. Nedan hittar du hur man säger saker som "Ge mig pennan!" eller "Ta pengarna!" Om du pratar med en person kommer kommandot att vara annorlunda än om du adresserar två eller flera personer. Observera att tyska skiljer mellan en formell Si e (sjunga. & pl.) -kommandot och ett bekant du (sjunga.) eller ihr (pl.) kommando. Om du ber ett barn att ge dig något kommer kommandot inte att vara detsamma som när du är adresserar en vuxen formellt (Si e). Om du berättar för mer än ett barn (ihr) att göra något, det kommer också att vara ett annat kommando än om du bara adresserar ett barn (du). De du kommandoform för de flesta verb är nästan alltid det normala du form av verbet minus -st slut. (Du nimmst das Buch. - Nimm das Buch!) Studera diagrammet nedan.
Formerna på det tyska imperativet varierar beroende på vem du beordrar eller berättar att göra något. Varje form av DU på tyska (du, ihr, Si e) har sin egen kommandoform. Observera att endast Si e kommandot inkluderar pronomenet i kommandot! De du och ihr kommandon inkluderar vanligtvis inte du eller ihr.
engelska | Deutsch |
geben | |
Ge mig (kulspetspenna)! (Si e) | Geben Sie mir den Kuli! |
Ge mig (kulspetspenna)! (du) | KIL mir den Kuli! |
Ge mig (kulspetspenna)! (ihr) | Gebt mir den Kuli! |
nehmen | |
Ta (kulspetspenna)! (Si e) | Nehmen Sie den Kuli! |
Ta (kulspetspenna)! (du) | Nimm den Kuli! |
Ta (kulspetspenna)! (ihr) | Nehmt den Kuli! |